PRZYGOTOWANIE DO REKTOSKOPII / REKTOSIGMOIDOSKOPII

BADANIA : rektoskopia i rektosigmoidoskopia  są zwykle wykonywanie z znieczuleniu miejscowym za pomocą żelu ze środkiem przeciwbólowym  ze względu  na niewielki dyskomfort towarzyszący  badaniu

Lek: ENEMA (lub jego odpowiednik)  należy kupić w aptece trzy opakowania preparatu, który dostępny jest bez recepty

W przeddzień badania
O godz 15.00 – w ułożeniu na lewym boku wykonać 1 wlewkę doodbytniczą. Należy odczekać w pozycji leżącej ok. 15 min. Dopiero po tym czasie można udać się do toalety celem wypróżnienia.
O godz. 19.00 – w  ułożeniu na lewym boku wykonać 1 wlewkę doodbytniczą. Należy odczekać  w pozycji leżącej ok. 15 min. Dopiero po tym czasie można udać się do toalety celem wypróżnienia.
W dniu badania
Rano można zjeść lekkie śniadanie.
O godz. 10.00 - w ułożeniu na lewym boku wykonać 1 wlewkę doodbytniczą. Należy odczekać w pozycji leżącej ok. 15 min. Dopiero po tym czasie można udać się do toalety celem wypróżnienia.

W przygotowaniu należy pamiętać, aby wykonując wlewkę właściwie wprowadzić końcówkę – aplikator preparatu Enema. Kanał odbytu- tj strefa zwieracza ma długość ok. 2-2,5 cm. Wlewka doodbytnicza będzie skuteczna tylko wówczas, gdy płyn czyszczący dostanie się do  odbytnicy tzn. do jelita znajdującego się ponad kanałem odbytu. W razie podawania płynu do kanału odbytu płyn będzie się cofał na zewnątrz, co nie pozwoli na właściwe opróżnienie odbytnicy.
Aby właściwie wprowadzić czubek końcówki Enemy do odbytnicy należy wprowadzić końcówkę tak głęboko, aby nakrętka wlewki oparła się o odbyt tj. pierścień skórno-śluzówkowy zamykający od zewnątrz kanał odbytu. Po właściwym wprowadzeniu końcówki wlewki do odbytnicy należy wycisnąć płyn czyszczący z butelki do odbytnicy.
Należy również pamiętać, aby zabieg przeprowadzić delikatnie, bez użycia siły.

W RAZIE WĄTPLIWOŚCI LUB PYTAŃ PROSIMY O KONTAKT TELEFONICZNY :

 61 6631999 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Nasza kadra

dr n. med. Aleksander Niziołek

Chirurg, Chirurg - Onkolog, Proktolog, Endoskopista

Więcej...

dr n. med. Marcin Hańczewski

Chirurg, Gastroenterolog, Proktolog, Endoskopista

Więcej....

dr n med. Grzegorz Poprawski

Ginekolog - Położnik, Ginekolog - Onkolog

Więcej ..
Nasza kadra
Nasza kadra
Nasza kadra