Otyłość i nadwaga

otyłośćJednym z bardzo poważnych problemów, z którym boryka się ludzkość jest epidemia nadwagi oraz otyłości. Z tymi chorobami mamy do czynienia na całym świecie, przy czym najwięcej ludzi otyłych znajdziemy przede wszystkim w bogatych społeczeństwach zachodnich. Szacuje się, że w Europie problem ten obejmuje, w zależności od kraju, 20-25% ludności i odsetek ten niestety wzrasta. Dane dotyczące Polski nie odbiegają od statystyki w krajach sąsiadujących.

Niestety, kwestia nadwagi i otyłości nie dotyczy wyłącznie osób dorosłych. Coraz więcej lekarzy alarmuje, że także młodzież, a już nawet małe dzieci, mają problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Wynika to nie tylko z miłości do niezdrowego jedzenia, ale także z braku regularnej aktywności fizycznej tej grupy wiekowej. Dodatkowo, w czasie pandemii i związanymi z nią ograniczeniami w przemieszczaniu się jeszcze bardziej pogłębiły te problemy.

Należy podkreślić, że otyłość nie jest tylko problemem wizualnym. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej wpływa bezpośrednio na wiele innych procesów przebiegających w organizmie. Przyczynia się ona do rozwoju wielu chorób, począwszy od cukrzycy typu II, przez nadciśnienie tętnicze i inne choroby układu sercowo-naczyniowego do zespołu przeciążeniowego stawów itp. Szczególnie istotne, a jednocześnie mało znane, jest sprzężenie zwrotne otyłości z depresją. Otyłość nasila depresję, a z kolei okresy depresyjne sprzyjają wzrostowi masy ciała.

Walka z nadwagą i otyłością powinna zostać rozpoczęta jak najwcześniej, przychodnia specjalistyczna AM Medic w Poznaniu zaprasza do dietetyka, który po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i wykonaniu obowiązkowo badań przedstawi diagnozę i wyda zalecenia, stworzy indywidualnie przygotowaną dietę dla pacjenta. Trzeba mieć na uwadze, że ta choroba sama nie zniknie. Im szybciej się za nią zabierzemy, tym większa jest szansa, że poradzimy sobie z nią bez stosowania takich środków, jak operacje. W przypadku, gdy mamy do czynienia z umiarkowaną nadwagą, najczęściej wystarczy zmiana diety oraz trybu życia na bardziej aktywny. Nasz specjalista dietetyk dr Marta Stelmach-Mardas zawsze powtaża, że nie istnieje żadna specjalna dieta-cud, nie wierzmy temu co można przeczytać w kolorowych pismach. Rozsądnym pomysłem jest konsultacja ze specjalistą-dietetykiem, który jest w stanie pomóc nam w ustaleniu długofalowego programu odchudzania. Jeśli jednak chorujemy na poważną otyłość, powinniśmy jak najszybciej skonsultować nasze problemy także z lekarzem. Na pewno jest szansa, aby walczyć ze zbędnymi kilogramami – trzeba tylko zrobić pierwszy krok.