dr n. med. Marcin Hańczewski
Chirurg, Gastroenterolog, Proktolog, Endoskopista
Ukończyłem studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w 1996 roku. Już w trakcie studiów pracowałem podczas ostrych dyżurów w Izbie Przyjęć Państwowego Szpitala Klinicznego w Poznaniu. Staż podyplomowy odbyłem w Państwowym Szpitalu Klinicznym nr 2 w Poznaniu w latach 1996-1997.
Od 1997 roku byłem związany z Centrum Medycznym HCP w Poznaniu, najpierw pracując na stanowisku młodszego asystenta, a po uzyskaniu tytułu specjalisty chirurgii ogólnej, pracując jako starszy asystent na Oddziale Chirurgii Ogólnej. Od 2006 roku przez 12 lat byłem kierownikiem Pracowni Endoskopowej.
W latach 2000-2005 odbyłem szkolenie specjalizacyjne w Klinice Chirurgii Ogólnej i Urazów Wielonarządowych w Poznaniu pod kierunkiem prof. Krzysztofa Słowińskiego, a w 2005 roku uzyskałem tytuł specjalisty chirurgii ogólnej.
W latach 2007-2013 pracowałem na Oddziale Chirurgii Ogólnej Szpitala Powiatowego w Gostyniu, na stanowisku starszego asystenta, jednocześnie będąc dyrektorem medycznym Szpitala.
W 2012 roku uzyskałem tytuł doktora nauk medycznych po obronie rozprawy pt. „Wyniki leczenia oraz ocena jakości życia pacjentów operowanych z powodu ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego w szpitalu powiatowym”, której promotorem był prof. dr hab. Ryszard Marciniak. Pracowałem również na stanowisku Starszego Asystenta na Oddziale Transplantologii, Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Plastycznej Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Ukończyłem szkolenie specjalizacyjne w zakresie gastroenterologii na Oddziale Gastroenterologicznym Szpitala Bielańskiego w Warszawie pod kierunkiem dr n.med. Tadeusza Szweda. Od 2008 roku biorę udział w badaniach klinicznych, najpierw jako chirurg-współbadacz, później jako badacz główny w leczeniu: Choroby Parkinsona, Wrzodziejącego Zapalenia Jelita Grubego, Zespołu Jelita Drażliwego oraz Choroby Leśniowskiego-Crohna.
Aktualnie wykonuję zaawansowane procedury endoskopowe w Zielonogórskim Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego. Wykonuję także zaawansowane procedury endoskopowe w Zielonogórskim Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego.
Od wielu lat jako jeden z nielicznych specjalistów w Wielkopolsce wykonuję ECPW – Endoskopową Cholangiopankreatografią Wsteczną, zaawansowaną technikę endoskopową wykorzystywaną w przypadku chorych cierpiących z powodu kamicy dróg żółciowych, kamicy trzustki czy guzów trzustki.
W 2017 roku wraz z moim przyjacielem dr n. med. Aleksandrem Niziołkiem stworzyliśmy w Poznaniu placówkę medyczną AM-Medic, owoc naszego 20-letniego doświadczenia oraz dobrej współpracy. Systematycznie podnoszę swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w kursach doszkalających oraz w konferencjach naukowych w Polsce, Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Jestem również członkiem ESGE (European Society of Gastrointestinal Endoscopy), prestiżowego Europejskiego Stowarzyszenia Chirurgów Endoskopowych.
Mam ten wielki zaszczyt robić w życiu to, co kocham. Przekłada się to także na moje dobre kontakty z pacjentami. Dzięki empatii, jak oceniają mnie pacjenci, nasze spotkania upływają w przyjaznej, stosownej do sytuacji atmosferze. Chorym poświęcam sporo czasu, starając się każdy problem traktować bardzo indywidualnie i z największą starannością go rozwiązywać. Nigdy nie zapominam, że dobro chorego jest najważniejsze.
dr n. med. Marcin Hańczewski
specjalista gastroenterologii i chirurgii ogólnej
Specjalizacje
Chirurgia ogólna II stopnia, gastroenterologia
Ukończone szkoły
Akademia Medyczna w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Medyczny)
Publikacje
Przegląd Chirurgiczny: Effect of BMI on the Quality of Life in Patients After Appendectomy Depending on Surgical Modality – Wpływ BMI na jakość życia pacjentów po operacji usunięcia wyrostka robaczkowego.
Znajomość języków obcych
angielski
Staże
Szpital Bielański w Warszawie Oddział Gastroenterologii
Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu, Klinika Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologii
Choroby, którymi się zajmuję:
- Hemoroidy
- Choroba uchyłkowa jelit
- Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
- Kamica pęcherzyka i dróg żółciowych
- Choroby trzustki
- Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
- Choroba Leśniowskiego-Crohna
- Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego
- Zespół Jelita Drażliwego
- Umiejętności endoskopowe:
- gastroskopia diagnostyczna
- kolonoskopia diagnostyczna
- polipektomia endoskopowa z polipektomią
- mukozektomia
- opaskowanie żylaków przełyku
- PEG – Przezskórna Gastrostomia Endoskopowa
- protezowanie przełyku
- ECPW – pełen zakres zabiegów (leczenia kamicy żółciowej, protezowanie dróg żółciowych, poszerzanie zwężeń dróg żółciowych)
- poszerzanie zwężeń jelitowych
- poszerzanie zwężeń przełykowych
- endoskopowe leczenie achalazji